پیش بینی های نفتی چقدر معتبر است؟

به گزارش وبلاگ شنی، بازار نفت همیشه تحت تاثیر پیش بینی هایی قرار گرفته است که عمدتا توسط سه آژانس بزرگ شامل آژانس بین المللی انرژی (IEA)، اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) و اوپک فراهم می شوند.

پیش بینی های نفتی چقدر معتبر است؟

به گزارش وبلاگ شنی، مشکل این است که این پیش بینی ها اغلب بسیار با یکدیگر متفاوت هستند و به معنای آن است که حداقل یکی از این پیش بینی ها اشتباه است.

جولین لی اخیرا در ستونی در بلومبرگ به آنالیز تفاوت پیش بینی های آژانس بین المللی انرژی و اداره اطلاعات انرژی آمریکا با اوپک برای سال 2020 پرداخت و نوشت: در حالی که اوپک انتظار دارد فرایند کاهش سطح ذخایر دنیای نفت سال جاری ادامه پیدا کند، دو آژانس دیگر انتظار دارند فرایند رشد این ذخایر ادامه خواهد یافت.

انگیزه پشت این پیش بینی ها چیست؟

می توان این طور تصور کرد که از سوی اوپک این تمایل وجود دارد که توافق کاهش فراوری موثر واقع شده و سطح ذخایر دنیای نفت را پایین بیاورد تا از کف قیمت نفت پشتیبانی کند. با این حال اداره اطلاعات انرژی آمریکا هم بر اساس هدف واشنگتن برای نفوذ انرژی، تصورات امیدوارکننده ای دارد. این آژانس پیش از این که معلوم گردد آمار فراوری واقعی کمتر از پیش بینی های اولیه بوده که بر مبنای مدل های آماری منتشر شده بودند، ناچار شد برآورد فراوری نفت را مورد بازنگری قرار دهد.

در حقیقت فراوری آمریکا رو به رشد است و اوپک هم این واقعیت را تایید نموده اما ممکن است فراوری آمریکا به حدی که پیش بینی ها نشان می دهد، رشد پیدا نکند.

در این بین، آژانس بین المللی انرژی می ماند. آیا این آژانس هم در پیش بینی عرضه و تقاضا منافعی دارد؟ از نظر تئوری منافعی ندارد اما به نظر می رسد به شدت سرگرم هشدار در مورد عدم اقدام نسبت به تغییرات جوی در بخش عرضه نفت و بازی پیش بینی تقاضا است. همچنین به دفعات آمارش با آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا یا اوپک همگرایی داشته است.

رشد تقاضا و عرضه نفت

برای سال جاری اوپک و آژانس بین المللی انرژی رشد تقاضا برای نفت را 1.2 میلیون بشکه در روز پیش بینی نموده اند و انتظار دارد تقاضا برای نفت و هیدروکربنهای مایع به میزان 1.3 میلیون بشکه در روز رشد کند.

آژانس بین المللی انرژی در مورد عرضه غیراوپک خوش بینی کمتری نسبت به اوپک داشته و پیش بینی نموده که فراوری در خارج از اوپک به میزان 2.1 میلیون بشکه در روز رشد می نماید در حالی که اوپک میزان رشد عرضه نفت غیراوپک را 2.35 میلیون بشکه در روز پیش بینی نموده است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا بالاترین پیش بینی از رشد عرضه نفت غیراوپک در سال میلادی جاری را به میزان 2.6 میلیون بشکه در روز داشته است.

مشکل ذخایر نفت

تفاوت این پیش بینی ها درباره شرایط ذخایر دنیای نفت در سه سال گذشته از زمانی که نخستین توافق کاهش فراوری اوپک در سال 2017 شروع شد، قابل توجه است.

طبق گزارش اوپک، ذخایر نفت دنیا از سال 2017 به میزان 653 میلیون بشکه نزول نموده است در حالی که طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا و آژانس بین المللی انرژی، هیچ کاهشی در سطح ذخایر نفت وجود نداشته است. کاهش فراوری اوپک پلاس طبق توافق صورت گرفته و هدف آن در سه سال گذشته، پایین آوردن سطح ذخایر نفت بوده است.

اما اداره اطلاعات انرژی آمریکا برآورد نموده که ذخایر دنیای نفت در سه سال گذشته حدود 100 میلیون بشکه رشد نموده است. آمار آژانس بین المللی انرژی از این هم بالاتر بوده و برآورد نموده که میزان ذخایر 142 میلیون بشکه بالا رفته است.

به نظر می رسد تفاوت این پیش بینی ها ناشی از روش های مختلف محاسبه درباره میزان نفت موجود در مخازن و مسائل مختلفی که این سه آژانس به حساب می آورند بوده است. در واقع همه ذخایر نفت در دنیا برای محاسبه موجود نیستند. به عنوان مثال میزان نفتی که چین در مخازن خود دارد محرمانه نگه داشته شده است و پکن آمار خود را به روزرسانی نمی نماید. اما اگر اطلاعاتی درباره همه نفت موجود در دنیا وجود نداشته باشد، چگونه می توان به برآورد ذخایر دنیای اطمینان داشت.

در واقع شرایط ذخایر دنیای تنها یک قطعه از پازل است. پیش بینی های رشد عرضه و تقاضا به همراه ترندهای فراوری و مصرف، به منظور ارزیابی راستا قیمت نفت اهمیت بیشتری از آمار سطح ذخایر دارد. تمامی این موارد روی ذخایر تاثیر می گذارند و سطح ذخایر نتیجه نهایی عرضه و تقاضا و فراوری و مصرف هستند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، برای کسانی که می پرسند آیا در صورت وقوع اختلال جدی در فراوری، نفت کافی در دنیا وجود دارد، پاسخ مثبت است و هر سه آژانس در این باره موافق هستند. کشورهای عضو OECD به تنهایی نفت برای تامین 60.6 روز تقاضا دارند. مطمئنا ارزیابی ذخایر در برابر تقاضای دنیای قابل درک تر است. بنابراین فارغ از این که توافق اوپک پلاس با چه درجه ای از موفقیت انتها پیدا خواهد نمود، دنیا فعلا کمبود عرضه نفت ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیش بینی های نفتی چقدر معتبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی های نفتی چقدر معتبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید