وزارت امور مالی واگذاری شرکت های دولتی در سال 98 را منتشر کرد

به گزارش وبلاگ شنی، عملکرد سال 1398 وزارت امور مالی و دارایی در رابطه با واگذاری شرکت های دولتی از سوی این وزارتخانه تشریح شد.

وزارت امور مالی واگذاری شرکت های دولتی در سال 98 را منتشر کرد

به گزارش گروه مالی خبرگزاری وبلاگ شنی از شادا، وزارت امور مالی و دارایی، خصوصی سازی را به عنوان یکی از راه چاره های کاهش دخالت دولت در اقتصاد و بهبود عملکرد شرکت های دولتی در ایران در چارچوب سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی مورد توجه و پیگیری جدی قرار داده است.

اهم محورهای اقدامات و عملکرد مجموعه وزارت امور مالی و دارایی در حوزه واگذاری شرکت های دولتی در سال 1398 را در شش محور فروش سهام شرکت های دولتی، واگذاری سهام به عموم مردم، اهلیت خریداران شرکتهای دولتی ، قیمت گذاری در سهام و دارایی ها، اصلاح روش های واگذاری و تشکیل کارگروه آنالیز واگذاری ها، در ادامه می خوانیم:

الف) فروش سهام شرکت های دولتی؛

در نیمه اول سال 1398 با تصویب هیئت واگذاری، باقی مانده سهام دولت در تعدادی از شرکت ها از جمله پالایش نفت شیراز و پالایش نفت لاوان عرضه و در مجموع حدود 2998 میلیارد تومان از سهام شرکت های دولتی به بخش غیردولتی واگذار شده است.

عملکرد واگذاری ها از منظر میزان واریزی به خزانه نشان می دهد، با توجه به حجم واگذاری ها در سال 1398 و سال های گذشته، در مجموع بیش از6000 میلیارد تومان به خزانه واریز شد (در حالی که مصوب قانون بودجه 5075 میلیارد تومان بوده است) که این میزان با توجه به رقم مصوب بودجه، نشان دهنده 118 درصد تحقق منابع در این بخش است. گفتنی است، میانگین تحقق این بخش از درآمدها نسبت به مصوب قوانین بودجه سنواتی طی سال های 1380 لغایت 1397 حدود 71 درصد بوده است.

ب) واگذاری سهام به عموم مردم؛

در راستای ترغیب و تشویق عموم به مشارکت در فعالیت های مالی، هیئت واگذاری در چارچوب مجوزهای قانونی و مقررات مربوط، مقرر نمود به جامانده سهام متعلق به دولت در 18 شرکت بورسی (20 درصد سهم دولت)؛ با ارزش بیش از 52 هزار میلیارد تومان به صورت نقد عرضه و در صورت عدم موفقیت در عرضه، در قالب صندوق های ETF به عموم مردم واگذار گردد. بر همین اساس نیز ساز و کار اجرایی واگذاری بعضی شرکت ها در قالب صندوق ETF در وزارت امور مالی ودارایی تهیه وحسب مورد به تصویب هیئت واگذاری وشورای عالی بورس رسید.

ج) اهلیت خریداران شرکتهای دولتی؛

با توجه به اهمیت موضوع اهلیت خریداران، دستورالعمل روش انتخاب مشتریان راهبردی (استراتژیک) و متقاضی خرید سهام کنترلی و مدیریتی، مورد بازنگری و اصلاح نهاده شد و به موجب اصلاحیه، سازمان خصوصی سازی مکلف گشت اهلیت خریداران را با رعایت مقررات دستورالعمل مذکور آنالیز نماید تا از بروز مسائل احتمالی اجتناب گردد.

د) قیمت گذاری در سهام و دارایی ها؛

بازنگری در قیمت گذاری سهام و دارایی ها یکی دیگر از اقداماتی است که در راستای برطرف آسیب های شناسایی شده در سال 1398 در دستور کار این وزارتخانه نهاده شد. مقررات و روش های قیمت گذاری از جمله آیین نامه اجرایی شیوه های قیمت گذاری بنگاه ها و نحوه اعمال شیوه های مذکور در چارچوب موضوع جزء 3 بند الف ماده 40 قانون، برای برطرف اشکالات شناسایی شده، لغو و یا اصلاح شد.

هـ) اصلاح روش های واگذاری؛

به منظور استفاده کامل از ظرفیت های ماده (19) قانون اجرای سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی، به ویژه در ارتباط با استفاده از روش واگذاری به شیوه پیمان مدیریت، مقرر شد سازمان خصوصی سازی پیش نویس اصلاحی دستورالعمل واگذاری شرکت های دولتی به شیوه پیمان مدیریت را جهت آنالیز و تصویب به هیات واگذاری ارائه کند.

و) تشکیل کارگروه آنالیز واگذاری ها؛

با عنایت به اهمیت و همچنین تعهدات و مسئولیت های گسترده هیئت واگذاری در قانون اجرای سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی از یکسو و تعدد موضوعات ارجاعی به هیات واگذاری و محدودیت مدت زمان رسیدگی به پیشنهادات واصله از سوی دیگر، به موجب مصوبه هیات واگذاری مقرر شد کارگروهی متشکل از رئیس سازمان خصوصی سازی (رئیس کارگروه)، معاونین یا نمایندگان اعضای هیات و دستگاه های اجرایی ذی ربط، به عنوان مرجع مشورتی نسبت به ارائه نظرات، پیش از طرح موضوعات در هیئت فوق اقدام کند.

انتهای پیغام/4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "وزارت امور مالی واگذاری شرکت های دولتی در سال 98 را منتشر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت امور مالی واگذاری شرکت های دولتی در سال 98 را منتشر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید